Daudzi cilvēki darba nedēļā nelieto alkoholu, bet nedēļas nogalēs atļaujas atpūsties, dienā izdzerot vairākas alus pudeles vai stiprākus dzērienus. Ir vērts uzskatīt, ka šī pieeja ir bīstama un var izraisīt veselības problēmas. Tas ir saistīts ar faktu, ka ķermenim ir grūti pārstrādāt lielu alkohola devu, kas tika saņemta 2 dienu laikā.
Lai izvairītos no nopietnām problēmām, jums jāzina, kāda alkohola deva dienā tiek uzskatīta par drošu.
Vai ir drošs alkohola daudzums?
Mediķi joprojām nav nonākuši pie vienprātības par to, vai pastāv organismam nekaitīga alkohola deva. Daži uzskata, ka 200 ml vīna vai 50 ml degvīna (konjaka) 2-3 reizes nedēļā ir pilnīgi pieņemams alkohola daudzums, kas nekādā veidā neietekmēs jūsu veselību. Citi uzskata, ka pat tik mazs daudzums palielina dažādu veselības problēmu risku un noved pie alkoholisma.
Ir speciālas tabulas un formulas, kas var palīdzēt aprēķināt aptuveni, cik daudz alkohola drīkst izdzert, nekaitējot veselībai. Bet ir jāņem vērā, ka uz tiem nav iespējams paļauties 100%, jo iegūtās vērtības tiek aprēķinātas vidējās. Katrai personai droša alkohola deva ir individuāla Parametrs ir atkarīgs no dzimuma, vecuma, svara un hronisku slimību klātbūtnes.
Drošs alkohola daudzums dienā
Ir veikti daudzi pētījumi un eksperimenti, lai noteiktu ikdienas alkohola devu. Lielākā daļa Rietumu un mūsu ārstu bija vienisprātis, ka pusmūža un komplekss vīrietis, nekaitējot veselībai, var dzert:
- vīns - līdz 200 ml;
- alus – līdz 500 ml;
- degvīns (konjaks, viskijs) - līdz 50 ml.
Daiļā dzimuma pārstāvēm šāds alkohola daudzums tiek uzskatīts par drošu:
- vīns - līdz 100 ml;
- alus – līdz 330 ml;
- stiprie dzērieni - līdz 30 ml.
Vērts ņemt vērā, ka sievietes savu anatomisko īpatnību dēļ daudz ātrāk ierauj reibumā, tāpēc viņām pēc 1, 5-2 gadu ikdienas dzeršanas var attīstīties atkarība no alkohola.
Cik daudz jūs varat dzert nedēļā, nekaitējot?
PVO (Pasaules Veselības organizācija) ir aprēķinājusi, cik daudz alkohola nedēļā var izdzert, nekaitējot veselībai. Drošā deva norādīta porcijās, kur standarta porcija ir 10 ml etanola vai 8 g alkohola.
Vīriešiem
Vīriešiem ir pieļaujams izdzert 3 alkohola vienības dienā vai 21 vienību nedēļā, ievērojot divas pilnīgi prātīgas dienas.
Sievietēm
Sievietēm nav ieteicams izdzert vairāk kā 2 porcijas alkohola dienā vai 14 porcijas nedēļā. Lai izvairītos no veselības problēmām, arī dāmām ir nepieciešams dzert vismaz ar divu dienu intervālu.
Vai autovadītājam ir kāds drošs standarts?
Daudzi autovadītāji pirms sēšanās pie stūres interesējas par to, cik daudz un kādā daudzumā drīkst izdzert alkoholu. Saskaņā ar noteiktajiem standartiem tīrā spirta koncentrācija asins serumā nedrīkst pārsniegt 0, 35 ppm. Šis standarts tika ieviests tādēļ, ka cilvēka asinīs vienmēr ir alkohols, pat ja alkoholiskie dzērieni iepriekš nav lietoti.
Alkohols nonāk organismā, jo tas ir atrodams daudzos pārtikas produktos, tostarp kefīrā, dažos augļos un maizes izstrādājumos. Katrai valstij ir sava pieļaujamā alkohola koncentrācija autovadītāja asinīs.
Mērens alkohola patēriņš
Lai izvairītos no veselības problēmām un samazinātu risku saslimt ar alkohola atkarību, jums ir jālieto mēreni. Īpaši svarīgi ir zināt savu normu cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar alkoholu, piemēram, tiem, kuri pēc dažām degvīna glāzēm zaudē kontroli pār savu uzvedību vai kļūst pārāk agresīvi.
Pat ar mērenu alkohola lietošanu ieteicams ievērot šādus noteikumus:
- Absolūti nevajadzētu sajaukt dažādus alkohola veidus savā starpā;
- pēc smaga stresa nav ieteicams dzert vairāk par 70 ml stipro dzērienu;
- alkohola lietošanas laikā ir jāatturas no smēķēšanas, jo nikotīns palielina intoksikāciju;
- Dzērienus ar citrusaugļiem labāk uzkost, jo to sastāvā esošās vielas paātrina alkohola sadalīšanās procesu.
Runājot par ierobežojumiem, pat ar mērenu alkohola lietošanu ieteicams atturēties no medikamentu lietošanas, jo alkohols var neitralizēt vai, gluži pretēji, pastiprināt to iedarbību.
Kā aprēķināt alkohola limitu bez paģirām?
Lai nākamajā dienā pēc dzīrēm izvairītos no paģirām, alkohola lietošanai jābūt mērenai. Ja runājam par konkrētiem alkoholisko dzērienu veidiem, tad vidēji uz 1 kg ķermeņa svara nedrīkst būt vairāk kā:
- degvīns - 4 ml;
- alus - 30 ml;
- vīns - 12 ml;
- tekila - 3 ml;
- absints - 2 ml.
Ir vērts uzskatīt, ka gadu gaitā alkohola deva ir pakāpeniski jāsamazina, jo pieaugušā vecumā organisms vairs netiek galā ar etanolu tik efektīvi, un tā izvadīšanas process palēninās. Jo vairāk sastāvdaļu ir dzērienā, jo grūtāk organismam ar to tikt galā. Pēc konjaka, viskija vai absinta dzeršanas paģiras būs sliktākas nekā no tāda paša daudzuma degvīna.
Uz piezīmi! Dzērieni un uzkodas, ko lieto kopā ar alkoholu, maz ietekmē paģiru smagumu. Tas, kā jūtaties nākamajā rītā, ir atkarīgs tikai no izdzertā daudzuma un kvalitātes.
Cik daudz dzert, neriskējot piedzerties?
Pat ar mērenu alkohola lietošanu nevar garantēt, ka cilvēks nepiedzersies. Narkologi apgalvo, ka alkoholisma attīstības risks lielā mērā ir atkarīgs no ģenētiskās noslieces. Liela nozīme ir arī psihoemocionālajam stāvoklim.
Jebkurā gadījumā ir jāatceras, ka regulāra alkoholisko dzērienu lietošana (arī mērenos daudzumos) izraisa atkarību un var izraisīt atkarību no alkohola.
Starptautiskajā medicīnā ir tāds termins kā "kritiskā deva" - tas ir maksimālais alkohola daudzums, ko cilvēks var izdzert, neriskējot pāriet uz alkoholisma 2. vai 3. stadiju. Katram cilvēkam, kuram ir aizdomas, ka viņš kļūst atkarīgs no alkohola, būtu aptuveni jāzina, kādā stadijā viņš atrodas. Tas ir ļoti svarīgi, lai novērstu slimības progresēšanu un saglabātu stabilu līmeni.
Cilvēki, kuri lieto alkoholu mēreni un ir starp 1. un 2. alkoholisma stadiju, reizi nedēļā var izdzert ne vairāk kā 100-300 ml degvīna. Šāds alkohola daudzums neradīs nopietnu kaitējumu veselībai un neļaus situācijai pasliktināties.
Uz piezīmi! Pārmērīgi lietojot alkoholu, risks kļūt par alkoholiķi ir īpaši augsts cilvēkiem, kas jaunāki par 20 gadiem.
Individuālo alkohola normu noteikšanas formula
Veselības eksperti ir izstrādājuši formulu, ko var izmantot, lai aprēķinātu indivīda uzņemtā alkohola daudzumu. Izmantojot šo metodi, jūs varat patstāvīgi noteikt, cik daudz alkohola jūs varat dzert dienā, nekaitējot jūsu veselībai.
Pamats ir 1, 5 g etilspirta uz 1 kg cilvēka svara. Ja cilvēks sver 70 kg, individuālā etanola deva ir 105 ml. Jebkurā gadījumā ir jāsaprot, ka šādas vērtības tiek aprēķinātas vidēji, jo daudz kas ir atkarīgs no vecuma, dzimuma un ķermeņa fizioloģiskajām īpašībām.
Secinājums
Lietojot mērenībā, alkohols veselībai nekaitē. Tas jo īpaši attiecas uz gadījumiem, kad tiek patērēti augstas kvalitātes dzērieni, kas izgatavoti no dabīgām sastāvdaļām.
Lai samazinātu nevēlamu komplikāciju risku, ieteicams individuāli aprēķināt alkohola patēriņu un to nepārsniegt. Un, protams, ir jāatceras, ka pat minimālos daudzumos nav ieteicams lietot alkoholu vairāk kā 2-3 reizes nedēļā, jo tas var izraisīt alkohola atkarības attīstību.